دونالد ترامپ: ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است

ساعاتی پس از سرنگونی یک هواپیمای بدون‌سرنشین آمریکا توسط سپاه پاسداران ایران، دونالد ترمپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که «ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است.» این هواپیما، صبح روز پنج‌شنبه ۲۰ جون (۳۰ جوزا) مورد حمله قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از صدای آمریکا، مقامات ایرانی گفته‌اند که این هواپیما وارد […]

ساعاتی پس از سرنگونی یک هواپیمای بدون‌سرنشین آمریکا توسط سپاه پاسداران ایران، دونالد ترمپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که «ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است.»

این هواپیما، صبح روز پنج‌شنبه ۲۰ جون (۳۰ جوزا) مورد حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از صدای آمریکا، مقامات ایرانی گفته‌اند که این هواپیما وارد حریم هوایی این کشور شده بود؛ اما مقامات آمریکایی می‌گویند که در زمان حمله این هواپیما در فضای آب‌های بین‌المللی قرار داشته است.

آقای ترامپ در پاسخ به این پرسش که «آیا آمریکا تصمیم دارد در پاسخ به سرنگونی هواپیمای بدون‌سرنشین دست به حمله متقابل بزند یا خیر» گفته است: «معلوم است که در این مورد زیاد بحث نخواهیم کرد. به زودی درخواهید یافت.»

این تازه‌ترین دور از تنش‌ها میان ایران و آمریکا است که ظرف ماه‌های اخیر به سرعت رو به افزایش بوده است.

سرنگونی هواپیمای بدون‌سرنشین آمریکا توسط ایران، نگرانی‎‌های جدیدی در مورد احتمال افزایش این تنش‌ها را به بار آورده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دنبال این حمله، هشدار داده است که هرگونه حمله آمریکا به ایران می‌تواند «برای منطقه فاجعه‌بار باشد.»

در همین حال، سپاه پاسداران ایران گفته است که سرنگونی هواپیمای بدون‌سرنشین آمریکا، نشان واضحی از این است که ایران آماده دفاع از مرزهایش است؛ اما مقامات آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که بدنه باقیمانده این هواپیما پس از سرنگونی، در آب‌های بین‌المللی افتاده است و این مسله نشان می‌دهد که این هواپیما وارد حریم هوایی ایران نشده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در صفحه تویتر خود با تکذیب این ادعای آمریکا، گفته است که درباره «ورود» هواپیمای بدون‌سرنشین آمریکا به حریم هوایی ایران، به سازمان ملل متحد شکایت می‌کند.