خبرگزاری شانا
|شانا در شأن مردم افغانستان|

امضای موافقت‌نامه ساخت خط‌آهن میان افغانستان و تاجیکستان

وزارت ترانسپورت افغانستان اعلام کرده است که موافقت‌نامه ساخت خط آهن میان مقام‌های افغانستان و تاجیکستان امضاء شد. با ساخت این خط آهن، افغانستان از طریق شیرخان بندر به منطقه «پنج پایان» تاجیکستان وصل خواهد شد.

5

به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله؛ وزارت ترانسپورت افغانستان از امضای موافقت‌نامه ساخت خط آهن افغانستان ـ تاجیکستان خبر می‌دهد. در یک خبرنامه این وزارت آمده است که موافقت‌نامه ساخت خط آهن روز شنبه میان مقام‌های اداره خط آهن افغانستان و مقام‌های تاجیکستان امضاء شد.

بر بنیاد این موافقت‌نامه افغانستان از طریق خط‌آهن اصلی جلال‌الدین محمد بلخی «کلخوز آباد» از شیرخان بندر به منطقه «پنج پایان» تاجیکستان وصل خواهد شد. مقام‌های وزارت ترانسپورت به این باورند که ساخت این خط‌آهن از وجه اقتصادی از اهمیت زیادی برای افغانستان برخوردار است.

 بر بنیاد این موافقت‌نامه، هر دو طرف اقدامات ضروری برای تسریع اتصال پروژه‌های خط‌آهن با شبکه خط‌آهن موجود بین دو کشور را روی دست خواهند گرفت.

در این خبرنامه آمده است که مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی، طراحی، ساختمان، پلی برفراز رودخانه پنج در بخش مرزی، ایستگاه آهن شیرخان بندر و ساختمان خط آهن مسیرمتذکره را تاجیکستان انجام می‌دهد.

کُد خبر:8339

برچسب‌ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط