افغانستان در آستانه یکصدمین سالگرد استقلال

صدمین سالگرد استقلال افغانستان روز دوشنبه ۱۹ اوت با برگزاری برنامه‌های رسمی و ویژه در سراسر این کشور گرامی داشته خواهد شد. به گزارش شانا به نقل از آناتولی؛ مردم و دولت افغانستان یکصدمین سالگرد استقلال این کشور از دست استعمار بریتانیا را روز دوشنبه در ۱۹ اوت (۲۸ اسد) با برگزاری برنامه‌های رسمی و […]

صدمین سالگرد استقلال افغانستان روز دوشنبه ۱۹ اوت با برگزاری برنامه‌های رسمی و ویژه در سراسر این کشور گرامی داشته خواهد شد.

به گزارش شانا به نقل از آناتولی؛ مردم و دولت افغانستان یکصدمین سالگرد استقلال این کشور از دست استعمار بریتانیا را روز دوشنبه در ۱۹ اوت (۲۸ اسد) با برگزاری برنامه‌های رسمی و یژه جشن می‌گیرند.

تدابیر امنیتی وسیعی برای برگزاری مراسم روز ملی توسط نهادهای امنیتی در کابل پایتخت افغانستان و دیگر شهرهای این کشور اتخاذ شده است.

در آستانه این روز، معابر شهر کابل با نصب پرچم و چراغانی درختان رنگارنگ چهره دیگری به خود گرفته است.

جوانان افغانستان شب‌ها در نقاط مختلف کابل با شور و شوق در آستانه سالروز استقلال به رقص و پایکوبی می‌پردازند.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان اعلام کرده که روز دوشنبه طبق ماده ۴۱ قانون کار در سراسر این کشور تعطیل عمومی است.

به گزارش رسانه‌ها، دولت برای برگزاری این جشن ۳۸۴ میلیون افغانی (حدود ۵ میلیون دلار) را اختصاص داده‌ است.

از سوی دیگر، برخی منتقدین دولت افغانستان نیز گفته‌اند: مبلغ یادشده باید برای تامین امنیت، ایجاد زیربناها و اشتغال‌زایی شهروندان استفاده می‌شد.

همزمان با آغاز جشن‌های سال نو، بر میزان حملات انتحاری طالبان بر شهروندان افزوده شده است. دیشب نیز کابل شاهد حمله انتحاری به یکی از هوتل‌های عروسی بود. گفته می‌شود که در این مراسم ده‌ها تن از شهروندان کشته و زخمی شده‌اند.

گفتنی است افغانستان در تاریخ ۱۹ اوت (۲۸ اسد) ۱۹۱۹ استقلال خود را به رهبری شاه امان‌الله خان پادشاه وقت به دست آورد.

سال گذشته بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال فلسطین و افغانستان به مناسبت نود و نهمین سالروز استرداد استقلال این کشور، در ورزشگاه کابل برگزار شد.