افزایش نگرانی ریاست جمهوری افغانستان از مذاکرات آمریکا و طالبان

در حالی که مقامات افغانستان تاکنون در هیچ‌کدام از ادوار مذاکرات دوحه حضور نداشتند و براساس گزارش‌ها از توافق یک‌جانبه آمریکا با طالبان نگران هستند، ریاست جمهوری افغانستان خواستار دریافت جزئیات گفت‌وگوهای اخیر شد.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از تسنیم، دور هشتم مذاکرات طالبان و آمریکا چندی پیش بدون اعلام توافق بین دو طرف پایان یافت و دولت افغانستان که در این روند حضور ندارد ظاهراً از توافق آمریکا با طالبان نگران است.

«صدیق صدیقی» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در این باره اظهار داشت که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان تاکنون دولت را در جریان گفت‌وگوهای دور هشتم قرار نداده است.

صدیقی به «رادیو آزادی» گفت که دولت انتظار دارد خلیلزاد هر چه زودتر جزئیات گفت‌وگوها را با آن‌ها در میان بگذارد.

وی در ادامه نیز گزارش‌ها درباره اشتراک‌ جزئیات متن توافق احتمالی طالبان و آمریکا با دولت را نیز رد کرد.

دور هشتم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان دوشنبه هفته گذشته در حالی پشت درهای بسته پایان یافت که برخلاف انتظارات دو طرف از اعلام هیچ‌گونه توافقی خبر ندارند با این حال دولت افغانستان بارها نگرانی‌اش را از در حاشیه قرار گرفتن در روند گفت‌وگوها ابراز کرده است.

براساس گزارش‌ها توافق آمریکا و طالبان احتمالاً آتش‌بس طالبان با دولت را دربر نمی‌گیرد که این موضوع منجر به نگرانی‌ها نسبت به ادامه حملات طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی شده است.

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان نیز در گردهمایی که به مناسبت عید قربان برگزار شده بود با اشاره به چنین توافقی گفت که مردم کشورش آینده خود را مشخص خواهند کرد، نه خارجی‌ها.

وی با تاکید بر نپذیرفتن خواست خارجی‌ها در روند صلح افغانستان تاکید کرد که دیگر کشورها از جمله کشورهای «دوست و یا همسایه» نمی‌توانند درباره سرنوشت مردم افغانستان تصمیم بگیرند.