اختلاف چین و آمریکا بر سر قطعنامه تمدید ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان

به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله؛ ماموریت سیاسی شش ماهه سازمان ملل متحد در افغانستان روز سه‌شنبه به پایان می‌رسد و اعضای شورای امنیت روز دوشنبه برای دو و نیم ساعت پشت درهای بسته باهم بحث کردند؛ اما به دلیل این تقاضای چین نتوانستند به توافق برسند. واسیلی نیبانزیا، سفیر روسیه در ملل متحد […]

به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله؛ ماموریت سیاسی شش ماهه سازمان ملل متحد در افغانستان روز سه‌شنبه به پایان می‌رسد و اعضای شورای امنیت روز دوشنبه برای دو و نیم ساعت پشت درهای بسته باهم بحث کردند؛ اما به دلیل این تقاضای چین نتوانستند به توافق برسند.

واسیلی نیبانزیا، سفیر روسیه در ملل متحد که فعلاَ ریاست شورای امنیت را به عهده دارد، بعد از این جلسه به خبرنگاران گفت که دیپلومات‌ها درباره متن جدید این قطعنامه کار می‌کنند و «ما در پروسه رسیدن به یک سازش قرار داریم.»

او افزود که اعضای شورای امنیت باز هم روز سه‌شنبه دیدار می‌کنند تا به یک توافق دست یابند.

این دومین بار در شش ماه اخیر است که قطعنامه ادامه ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان به دلیل اختلاف درباره درج ابتکار یک تریلیون دالری «کمربند و جاده» چین جنجالی می‌شود.

در قطعنامه‌های تمدید این ماموریت در سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از تلاش‌های بیشتر برای تقویت همکاری اقتصادی منطقه که افغانستان در آن شامل باشد، به شمول پروژه بزرگ «کمربند و جاده» که چین را به دیگر بخش‌های آسیا و همچنین اروپا و آفریقا وصل می‌کند، استقبال شده بود.

اما در ماه مارچ زمانی که مسئله تجدید این ماموریت مطرح شد، جاناتان کوهن، معاون سفیر ایالات متحده آمریکا در ملل متحد اعتراض کرد و گفت که چین اصرار دارد که این قطعنامه را بیشتر مطابق اولویت‌های سیاسی خود بسازد تا برای مردم افغانستان.

وو هایتاو، معاون سفیر چین در ملل متحد در آن زمان با این اظهارات مخالفت کرده و گفته بود که یک عضو شورای امنیت، که منظورش ایالات متحده آمریکا بود، «فضا را مسموم کرده است.»

هایتاو گفته بود که ابتکار «کمربند و جاده»، «موجب بازسازی و توسعه اقتصادی افغانستان می‌شود.» او توضیح داده بود که بعد از شروع این پروژه در شش سال قبل، ۱۲۳ کشور و ۲۹ سازمان بین‌المللی با چین قراردادهای را برای برنامه‌های توسعه‌ای امضا کرده‌اند.

در نتیجه این اختلاف‌ها ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان در ماه مارچ با یک متن ساده به عوض یک سال برای شش ماه تمدید شد.

پیش از انقضای این ماموریت، در ماه جاری آلمان و اندونزی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید یک ساله این ماموریت تهیه کردند. در این متن درباره حمایت از پروسه صلح زیر رهبری و کنترل افغانستانی‌ها، پشتیبانی ملل متحد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ سپتمبر و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان «در مبارزه علیه تروریسم» تمرکز شده است. در این متن از ابتکار «کمربند و جاده» چین یادآوری نشده است.

اما روسیه، متحد نزدیک چین، یک مسوده دیگری را ارائه کرد. بعد از جلسه روز دوشنبه دیپلومات‌ها گفتند که چین و روسیه احتمال دارد به قطعنامه پیش‌کش شده از سوی آلمان و اندونیزیا رای مثبت بدهند و پیش‌نویس تهیه شده از سوی روسیه و چین نخواهد توانست ۹ رای مثبت مورد نیاز را به دست آورد.