آلودگی هوا می‌تواند کشنده باشد

به گزارش شانا به نقل از آناتولی؛ پرفسور حسین طرس، استاد گروه مهندسی هواشناسی دانشگاه فنی استانبول درباره آلودگی هوا که تاثیر آن در جهان رو به افزایش است گفت: اگر افزایش آلودگی هوا ادامه یابد، ممکن است شهرها با شرایط مشابه در لندن در سال ۱۹۵۲ روبرو شوند که ۱۲ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

این استاد هواشناسی دانشگاه افزود: هوای سرد، استفاده از سوخت بیش‌تر برای گرم شدن، آلودگی‌هایی که در سطح زمین به وجود آمده است، باعث بروز یک فاجعه بزرگ زیست‌محیطی شده است.

طرس گفت: اگر تدابیر لازم اتخاذ نشود، آلودگی مهلک هوا در لندن که باعث مرگ هزاران کودک و افراد مسن شد، می‌تواند سرنوشت شهرهای بزرگ در آینده نیز باشد.

وی با اشاره به کاهش کیفیت هوا در قرن گذشته گفت: شهرنشینی بی‌برنامه، صنعتی شدن، افزایش تعداد وسایل نقلیه موتوری با سوخت فسیلی و استفاده از سوخت کم‌کیفیت سبب افزایش میزان آلودگی هوا به ویژه در زمستان شده است.

پاتریکا مالام، فعال محیط‌زیست نیز در این رابطه گفت: استخراج و احتراق سوخت‌های فسیلی که باعث افزایش انتشار کربن در جو می‌شود ، علت تغییرات اقلیمی است.

این فعال محیط‌زیست افزود: اگر بلافاصله کاری برای کاهش انتشار کربن انجام نشود، همه اکوسیستم‌ها فرو خواهند ریخت.
گفتنی است که شهر کابل با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و تعداد وسایل نقلیه و همچنین نبود برق کافی، اکثر خانواده‌ها برای گرم کردن خانه خود در زمستان از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند.
به گفته بسیاری از کارشناسان، کابل یکی از آلوده‌ترین شهرهای دنیاست.

بازدیدها: 0

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن