آغاز کار ساخت خط‌لوله گاز «تاپی» در افغانستان

سردار دریدف، مشاور وزیر خارجه ترکمنستان، می‌گوید که کار ساخت لوله گاز (تاپی) در خاک افغانستان آغاز شده است. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از شفقنا؛ مشاور وزیر خارجه ترکمنستان در مجمع اقتصادی خزر که در ترکمنستان برگزار شده بود گفت: ساخت خط لوله گاز تاپی در ترکمنستان شروع شده است و حال در […]

سردار دریدف، مشاور وزیر خارجه ترکمنستان، می‌گوید که کار ساخت لوله گاز (تاپی) در خاک افغانستان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از شفقنا؛ مشاور وزیر خارجه ترکمنستان در مجمع اقتصادی خزر که در ترکمنستان برگزار شده بود گفت: ساخت خط لوله گاز تاپی در ترکمنستان شروع شده است و حال در خاک افغانستان کار ساخت این لوله آغاز شده است.

پروژه تاپی، گاز مورد نیاز پاکستان، افغانستان و هند را تامین می‌کند. خط لوله گاز تاپی از خاک چهار کشور ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند می‌گذرد.

دردیف می‌افزاید: «این پروژه توسط فدراسیون روسیه، ایالات متحده آمریکا، شرکت‌های بزرگ مالی بین‌المللی از جمله بانک توسعه آسیا پشتیبانی می‌شود. افزون بر این، این پروژه برای افغانستان حیاتی خواهد بود.»

او یادآوری کرد که پس از اتمام ساخت‌وساز، خط لوله گاز تاپی برای افغانستان به تنهایی حدود ۱۲ هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد، که این خود کمک بزرگی به کشور همسایه ما در حوزه اقتصادی و اجتماعی آن است.

به گفته وی، این پروژه ظرفیت صادر ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز دارد.