آثار دست‌نویس یهودی‌های افغانستان به نمایش گذاشته می‌شود

به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله؛ دیروز چهارشنبه، یازدهم سپتمبر، نمایشگاه آثار دست‌نویس یهودی که به نام «جنیزای افغانستان» یاد می‌شود، در شهر سنت پیترزبورگ افتتاح می‌شود. به گزارش روزنامه «اورشیلم پُست» این آثار درباره زندگی یهودیان در امتداد جاده ابریشم بخشی از نمایشگاهی است که با نام «زندگی در خراسان قرون وسطی» برگزار […]

به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله؛ دیروز چهارشنبه، یازدهم سپتمبر، نمایشگاه آثار دست‌نویس یهودی که به نام «جنیزای افغانستان» یاد می‌شود، در شهر سنت پیترزبورگ افتتاح می‌شود.

به گزارش روزنامه «اورشیلم پُست» این آثار درباره زندگی یهودیان در امتداد جاده ابریشم بخشی از نمایشگاهی است که با نام «زندگی در خراسان قرون وسطی» برگزار می شود.

این آثار خطی دست‌نویس در سال ۲۰۱۱ از مغاره‌هایی در شمال افغانستان پیدا شده بودند. در میان این اوراق، یگانه سند اصلی یهودی‌ها در این منطقه، که قدامت آن به زمان قبل از حملات مغول در قرن ۱۳ میلادی بازمی‌گردد، شامل است.

کتابخانه ملی اسرائیل در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۰۰ صفحه از نسخه‌های خطی را به دست آورد که شامل مراودات مذهبی، نامه‌ها و قراردادهای کتبی می‌شود. این اسناد و مدارک کهن به زبان‌های عبری، آرامی، عربی و فارسی نوشته شده‌اند. همچنین شماری از این آثار خطی به زبان فارسی‌هود است، گویش و شکل نوشتاری که در مناطق خراسان قدیم میان فارسی زبانان یهودی مذهب مروج بود.