مذاکره آمریکا و طالبان برای آزادی ذخایر ارزی افغانستان در تاشکند

به گزارش شانا به نقل از فارس؛ وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که با هیات دولت طالبان در تاشکند، پایتخت ازبکستان، درباره مسائل اقتصادی رایزنی می‌کند.

براساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، «توماس وست»، نماینده آمریکا در امور افغانستان و رینا امیری، نماینده این کشور در امور زنان افغانستان با هیات دولت موقت طالبان در تاشکند رایزنی می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا همچین افزود: «جامعه بین‌المللی متعهد به یک افغانستان باثبات، صلح‌آمیز و فراگیر است که به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه افغانستانی‌‌ها – از جمله زنان و جوامع قومی و مذهبی – احترام می‌گذارد و از تهدید تروریستی از خاک افغانستان جلوگیری می‌کند.»

براساس این بیانیه قرار است روز چهارشنبه هفته جاری و در حاشیه نشست تاشکند هیات آمریکا و طالبان به صورت مستقیم برای حل مشکلات اقتصادی افغانستان گفتگو کنند.

همچنین قرار است در مذاکرات هیات طالبان و آمریکا معاون وزارت خزانه داری این کشور نیز حضور داشته باشد.

هدف اصلی این نشست رایزنی‌ها درباره چگونگی استفاده بانک مرکزی افغانستان از ذخایر ارزی مسدود شده این کشور در آمریکا برای مبارزه با مشکلات از جمله زلزله، سیل و خشکسالی عنوان شده است.

پیش از این گفت‌وگوهای میان طالبان و آمریکا برای آزادسازی منابع ارزی افغانستان در قطر انجام شده بود.

«حافظ ضیااحمد» معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان درباره سفر مقامات طالبان به قطر گفته بود که قرار است در این سفر هیان طالبات با نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و مقامات خزانه داری این کشور دیدار و گفت‌وگو کنند.

موضوعات سیاسی، مسائل اقتصادی و بانکی افغانستان از جمله موضوعاتی است که در این دیدار طرفین در خصوص آن تبادل نظر خواهند کرد.

هرچند مقامات طالبان اعلام کردند که مذاکرات با طرف آمریکایی در قطر مثبت بوده، اما واشنگتن بر اصرار خود به رعایت حقوق بشر از جمله حقوق زنان به عنوان بخشی از توافق آزادسازی منابع ارزی تاکید کرده است.