خبرگزاری شانا
|شانا در شأن مردم افغانستان|

کمک مالی چین برای بازسازی و تکمیل راه میان این کشور با تاجیکستان 

چین تصمیم گرفته است که برای بازسازی و تکمیل راه زمینی میان این کشور و تاجیکستان موسوم به دوشنبه – قولمه منابع مالی اختصاص دهد.

24

به گزارش شانا به نقل از رادیو صدای خراسان؛ وزارت حمل و نقل تاجیکستان اعلام کرده است که حکومت چین برای بازسازی  و تکمیل  بخش‌هایی ازاین راه درقلمرو ولایت بدخشان کمک مالی بلاعوض ۲۳۰  میلیون دلاری اختصاص خواهد داد.

این منابع مالی برای بازسازی و تعریض قسمت‌هایی از این مسیراز قلعه خم – مرکز ناحیه درواز، ناحیه ونج  تا مرکز ناحیه روشان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

گفته می‌شود که طول این مسیر در حدود  ۹۳ کیلومتر است که ساخت دو تونل  به طول ۵  کیلومترو ۲۰۰ مترو۱۵ پل را شامل می‌شود؛ همچنین حکومت چین برای تهیه اسناد فنی مورد نیاز این طرح مبلغ ۲۱۸ هزار دلاراختصاص خواهد داد. تهیه این اسناد نیز برعهده متخصصان و مهندسان چینی است.

مقامات وزارت حمل و نقل تاجیکستان می‌گویند که توافقنامه اختصاص کمک مالی  چین برای بازسازی و تکمیل این راه در نشست روز ۱۹ ماه اکتبر سال جاری در مجلس نمایندگان تاجیکستان  تصویب می‌شود.

تنها راه زمینی میان تاجیکستان و چین موسوم به دوشنبه – قولمه به علت واقع شدن در ارتفاعات ولایت بدخشان فقط شش ماه در سال در فصل‌های بهار و تابستان قابل تردد است.

کُد خبر:6443

برچسب‌ها

نظرات بسته شده است.

مطالب مرتبط