موسسه مطالعات جنگ: گروه‌های قومی برای جنگ داخلی احتمالی در افغانستان آماده می‌شوند

موسسه مطالعات جنگ گزارش داد که گروه‌های قومی در افغانستان در حال آماده شدن برای جنگ داخلی هستند که پس از تغییرات جدید و خروج احتمالی نظامیان خارجی امکان‌پذیر می‌شود. به گزارش شانا به نقل از تسنیم، در حالی که واشنگتن و طالبان برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مذاکره می‌کنند، موسسه مطالعات جنگ در […]

موسسه مطالعات جنگ گزارش داد که گروه‌های قومی در افغانستان در حال آماده شدن برای جنگ داخلی هستند که پس از تغییرات جدید و خروج احتمالی نظامیان خارجی امکان‌پذیر می‌شود.

به گزارش شانا به نقل از تسنیم، در حالی که واشنگتن و طالبان برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مذاکره می‌کنند، موسسه مطالعات جنگ در تحلیلی نوشت که گروه‌های قومی در افغانستان برای جنگ داخلی آماده می‌شوند.

در این گزارش احتمال وقوع جنگ داخلی جدیدی در افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی پیش‌بینی شده است و آمده که گروه‌های قومی درحال حاضر نیز جوامع خود را برای حفاظت در مقابل تهدیدها بسیج کرده‌اند.

به گزارش «میلیتاری تایمز»، این آمادگی‌ها به خودی خود با افزایش قدرت مراکز قدرت در خارج از دولت افغانستان و ایجاد شرایط برای انحلال سریع نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان احتمال بروز جنگ داخلی جدید را افزایش می‌دهد.

موسسه مطالعات جنگ به نقل از رسانه‌های محلی در افغانستان نوشت که شماری از نیروهای مسلح تاجیک در ولایت پنجشیر به دلیل افزایش فعالیت طالبان در این منطقه در کنار نیروهای امنیتی دفاعی افغان بسیج شده‌اند.

طالبان در طی سال‌های ۱۹۹۲-۱۹۹۶ میلادی و در جریان جنگ داخلی افغانستان متولد شد و بیشتر اعضای آن را پشتون‌ها تشکیل می‌دهند.

این گروه از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی کنترل افغانستان را به عهده داشت اما پس از حملات ۱۱ سپتامبر توسط آمریکا و به کمک تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزاره‌هایی که ائتلاف شمال را تشکیل می‌دادند حکومت آن‌ها سقوط کرد.

اکنون اما تقریباً نیمی از خاک افغانستان تحت درگیری و یا کنترل طالبان قرار دارد و این گروه در قوی‌ترین حالت خود از سال ۲۰۰۱ قرار دارد.

آمریکا و طالبان برای ایجاد یک توافق در حال گفت‌وگو هستند اما دولت افغانستان از مذاکرات به حاشیه رانده شده است.