زنان ارتش اسرائیل اجازه راندن تانک می‌یابند

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ ارتش اسرائیل به کارکنان نظامی زن عضو یگان‌های زرهی خود اجازه می‌دهد تا تانک و دیگر موترها/ خودروهای زرهی را برانند.

به‌این‌ترتیب برنامه آموزش سربازان زن برای رانندگی تانک که پیش‌ازاین متوقف شده بود، با شکایت گروهی از زنان نظامی متقاضی شرکت در این دوره و رأی مساعد دادگاه تجدیدنظر اسرائیل از سر گرفته می‌شود.

در ۲۰۱۷ ارتش اسرائیل طرحی را به‌منظور بررسی امکان استخدام زنان راننده خودروهای زرهی آغاز کرد. پس‌ازآن یک دوره آموزشی برای استخدام ۱۰ زن به‌عنوان خدمه زرهی و دو زن برای فرماندهی تانک برگزار کرد. اما این سربازان باآن‌که آزمون‌های پایان دوره را هم با موفقیت پشت سر گذاشتند، در پست‌های موردنظر به کار گرفته نشدند.

آویو کوخاوی، فرمانده ستاد ارتش اسرائیل پس از بحث‌های فراوان برای بررسی این‌که آیا می‌توان از زنان عضو کارکنان زرهی در مأموریت‌های دفاع مرزی استفاده کرد یا نه، پرونده را برای تصمیم‌گیری به مقام بالاتر فرستاد.

این موضوع به تعلیق استخدام زنان برای رانندگی خودروهای زرهی انجامید و اعتراض منتقدان را برانگیخت. گروه‌های مدافع حقوق زنان در اسرائیل ارتش را به تردید در توانایی بدنی زن‌ها برای خدمت در یگان‌های زرهی متهم کردند.

ارتش اسرائیل روز یک‌شنبه ۵ جنوری (۱۵ جدی) تصریح کرد که «برنامه آموزش منطبق با شرایط زنان و با تأکید بر تندرستی، نوع تغذیه و تمرین بدنی آنان» در سال جاری میلادی آغاز می‌شود.

در بیانیه ارتش در این زمینه همچنین آمده است که پس از دوره آموزش نظری و عملیاتی یک «ارزیابی مجدد جسمی وضعیت» فرد انجام شده و تصمیم نهایی برای استخدام پس‌ازآن گرفته خواهد شد.

دو نفر از زنانی که پیش‌ازاین در دوره آموزشی رانندگی خودروهای زرهی ارتش اسرائیل شرکت کرده بودند، روز پنج‌شنبه گذشته با شکایت نزد دادگاه تجدیدنظر از مقام‌های قضایی کشورشان خواسته بودند تا به ارتش دستور استخدام آن‌ها در پست راننده تانک را بدهد. دو ماه پیش نیز دو سرباز زن دیگر نظیر چنین درخواستی را نزد دادگاه تجدیدنظر مطرح کرده بودند.

خدمت سربازی در اسرائیل برای مردان دو سال و هشت ماه و برای زنان دو سال است و بیشتر شهروندان این کشور مجبور به گذراندن این دوره هستند. پادگان‌ها در این کشور برای زنان و مردان مختلط بوده و زنان اجازه خلبانی دارند.

کنست، پارلمان اسرائیل در سال ۲۰۰۰ قانونی تصویب کرد که ارتش و دوایر انتظامی این کشور را به جز موارد موجه، به پذیرش زنان در همه پست‌ها ملزم می‌کند.

 

بازدیدها: 1

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن