رئیس مجلس ایران: دولت باید محور اصلی صلح در افغانستان باشد

رئیس مجلس ایران با بیان اینکه آمریکا در افغانستان به دنبال صلح در این کشور نیست، گفت: دولت باید در مرکز گفتگوهای صلح در افغانستان باشد. به گزارش شانا به نقل از شفقنا؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در نشست خبری مشترک خود با فضل‌هادی مسلم‌یار، رئیس مشرانو جرگه (سنا) افغانستان، گفت: کشور دوست، […]

رئیس مجلس ایران با بیان اینکه آمریکا در افغانستان به دنبال صلح در این کشور نیست، گفت: دولت باید در مرکز گفتگوهای صلح در افغانستان باشد. 
به گزارش شانا به نقل از شفقنا؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در نشست خبری مشترک خود با فضل‌هادی مسلم‌یار، رئیس مشرانو جرگه (سنا) افغانستان، گفت: کشور دوست، همسایه و برادر ما افغانستان سال‌های بسیار سختی را طی کرد که در تمام این مدت، ملت ایران در کنار ملت افغانستان بود و از یکپارچگی، استقلال و امنیت این کشور حمایت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه با اشاره به سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران درباره افغانستان، گفت: ایران از هرگونه تحرکی در این کشور که با محوریت دولت افغانستان باشد حمایت می‌کند.

وی افزود: در دیداری که با رئیس مجلس سنا داشتیم، مذاکرات خوبی در حوزه همکاری‌های اقتصادی و گسترش سایر همکاری‌ها صورت گرفت و ضمن اینکه تمهیدات جدیدی برای تسهیل روابط تجاری میان دو کشور در نظر گرفته شد مقرر گردید کمیته‌های پنج‌گانه مسیر خود را سریع‌تر طی کنند.

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه طی گفتگوهای صورت گرفته مقرر شد مسائل امنیتی و موضوعات پیرامون آب نیز سامان یابد، عنوان کرد: امروز بحث صلح پایدار در منطقه مطرح است که جمهوری اسلامی در کنار دولت افغانستان است، از شورایی که در این کشور برای ایجاد صلح در نظر گرفته شده است، حمایت می‌کند.

رئیس نهاد قانونگذاری ایران در ادامه با بیان اینکه آمریکایی‌ها بدون در نظر گرفتن دولت افغانستان، مسیری را با گروه‌های حاضر در این کشور در پیش گرفته‌اند، ابراز داشت: چیزی که آنها به دنبال آن هستند صلح نیست و در واقع تحقیر ملت افغانستان است.

لاریجانی در ادامه با اعلام حمایت ایران از رایزنی‌های سیاسی برای توسعه افغانستان، تصریح کرد: برگزاری انتخابات اخیر مجلس در افغانستان و تشکیل هیئت رئیسه پارلمان را تبریک می‌گوییم و امیدواریم انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز در زمان مقرر و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها برگزار شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در پایان با تأکید بر حفظ ثبات در کشورهای منطقه، یادآوری کرد: مسیر همکاری برای برقراری صلح و ثبات در منطقه میان دو کشور ادامه خواهد یافت.

فضل‌هادی مسلم‌یار، رئیس مجلس سنای افغانستان نیز در این نشست خبری ضمن تشکر از دعوت رئیس مجلس شورای اسلامی برای حضور در ایران، گفت: افغانستان مشکلات زیادی داشته است؛ اما جمهوری اسلامی همواره در نیاز به ما کمک کرد که سپاسگزاریم همچنین از رهبری معظم برای حمایت از تحصیل افغانستانی‌ها در ایران، در مدارس و سطوح مختلف تشکر می‌کنیم.

وی در ادامه صلح افغانستان را بسیار مهم و ضروری دانست و در این زمینه از حمایت‌های جمهوری اسلامی که برقراری صلح را با محوریت دولت و ملت افغانستان می‌خواهد، تشکر کرد و افزود: حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از افغانستان در موارد متعددی به ما اثبات شده است و حسن نیت شما اطمینان خاطر داریم.

رئیس مشرانو جرگه(سنا) افغانستان در پایان یادآوری کرد: گفتگوهای سازنده‌ای با رئیس مجلس شورای اسلامی داشتیم که پیرامون برخی مسائل از جمله ترانزیت و مسائل امنیتی بود که همکاری‌ها افزایش خواهد یافت.