امنیت ملی: به دستور رئیس جمهور ۳۵ زندانی طالبان آزاد شدند

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی به مناسبت عید اضحی ۳۵ تن از اعضای گروه طالبان از توقیفگاه ریاست عمومی امنیت ملی آزاد شده‌اند. به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله، ریاست عمومی امنیت ملی با انتشار اعلامیه‌ای از آزادی ۳۵ تن از طالبان از توقفیگاه خود […]

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی به مناسبت عید اضحی ۳۵ تن از اعضای گروه طالبان از توقیفگاه ریاست عمومی امنیت ملی آزاد شده‌اند.

به گزارش شانا به نقل از دویچه‌وله، ریاست عمومی امنیت ملی با انتشار اعلامیه‌ای از آزادی ۳۵ تن از طالبان از توقفیگاه خود خبر داده است. در این اعلامیه آمده است که رئیس جمهور غنی «طی فرمانی به مناسبت فرا رسیدن عید سعید اضحی، حسن نیت در برابر مخالفین و اقدام مبنی بر پیشرفت گفتگوهای صلح با گروه طالبان، به تعداد ۳۵ تن از زندانیان را از توقیفگاه ریاست عمومی امنیت ملی آزاد کرد.»

در این اعلامیه همچنین آمده است: «حکومت افغانستان به خاطر صلح و آتش بس پایدار، همواره درِ مذاکره و گفتگو را باز مانده تا همه طرف‌های درگیر به جنگ نقطه‌ پایان گذاشته، متوسل به گفتگو و نرمش شوند. اقدام رهایی این محبوسین هم نمونه آشکار از اراده محکم حکومت در قبال مذاکرات صلح و ختم جنگ می‌باشد.»

حکومت افغانستان در حالی زندانیان طالبان را آزاد می‌کند که این گروه تاکنون حاضر به گفتگو با حکومت نشده است و آن را «رژیم دست‌نشانده» غرب می‌داند. طالبان در عین زمان گفته است که انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را مختل می‌کنند.

گروه طالبان تاکنون هشت دور مذاکره با ایالات متحده امریکا داشته است که تازه‌ترین دور آن صبح دوشنبه به پایان رسید. طالبان گفته‌اند که این مذاکرات «سودمند» بود و مذاکره‌کنندگان دوجانب در مورد گام‌های بعدی با رهبران خود مشورت می‌کنند.

این بار اول نیست که زندانیان طالبان از زندان‌های افغانستان رها می‌شوند. رئیس جمهور افغانستان به مناسبت عید فطر نیز اعلام کرد ه بود که به درخواست شرکت‌کنندگان لویه جرگه مشورتی صلح که در ماه اپریل برگزار شده بود، نزدیک به ۹۰۰ زندانی را از زندان‌های افغانستان رها می‌کند. بر بنیاد گزارش‌های رسانه‌های محلی که در آن زمان نشر شده بود حکومت افغانستان تنها در یک روز حدود  ۱۷۰ تن از زندانیان طالبان از زندان پلچرخی در شرق کابل را رها کرده بود.

با توجه به گزارش‌های مبنی بر بازگشت دوباره جنگجویان آزاد شده طالبان به صفوف مخالفین، آزادی یک طرفه زندانیان همواره مورد انتقاد شماری از افغانستانی‌ها قرار داشته است.

ریاست عمومی امنیت ملی در اعلامیه‌اش از تمامی آزادشدگان خواسته است که با دشمنان صلح و ثبات افغانستان دیگر همکاری نکنند.