افغانستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان

سازمان ملل متحد در گزارش سال ۲۰۱۹ خود از وضعیت مواد مخدر در جهان، نسبت به افزایش شمار آسیب‌دیدگان ناشی از مصرف این مواد و به ویژه مشتقات تریاک هشدار داد. به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ بنا بر گزارش این سازمان، ۲۷۱ میلیون نفر معادل ۵.۵ درصد مردم ۱۵تا ۶۴ ساله جهان در […]

سازمان ملل متحد در گزارش سال ۲۰۱۹ خود از وضعیت مواد مخدر در جهان، نسبت به افزایش شمار آسیب‌دیدگان ناشی از مصرف این مواد و به ویژه مشتقات تریاک هشدار داد.

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ بنا بر گزارش این سازمان، ۲۷۱ میلیون نفر معادل ۵.۵ درصد مردم ۱۵تا ۶۴ ساله جهان در سال گذشته مواد مخدر مصرف کرده‌اند. همزمان ۳۵ میلیون نفر با آسیب‌های حاصل از مصرف مواد دست‌ به‌ گریبان‌ هستند در حالی که از هر ۷ نفر تنها یک نفر درمان مناسب را دریافت می‌کند.

بنا بر داده‌های دریافتی، مشتقات تریاک در رده نخست عاملان مرگ‌و‌میر بر اثر مواد مخدر است. در سال ۲۰۱۷ حدود ۵۸۵ هزار نفر در اثر مصرف مواد جان‌باخته‌اند که دو سوم این تعداد مربوط به مشتقات تریاک بوده است.

در همین حال طبق این گزارش ۱۱ میلیون نفری که از راه تزریق مواد مخدر را دریافت می‌کنند بیش از همه در معرض آسیب و بیماری هستند. بیش از نیمی از آن‌ها مبتلا به هپاتیت سی هستند و حدوداً از هر ۸ نفر یک نفر ناقل بیماری ایدز است. مصرف مواد مخدر ۴۲ میلیون سال از عمر مفید افراد را از بین برده است.

افغانستان با ۲۶۳ هزار هکتار زمین زیر کشت خشخاش، بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان به شمار می‌رود. این کشور به تنهایی ۸۲ درصد تریاک جهان را تولید می‌کند.

بعد از افغانستان، میانمار با ۳۷ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین زیر کشت و مکزیک با ۳۰ هزار و ۶۰۰ هکتار در رده دوم و سوم قرار دارند.

بنابر اعلام سازمان ملل در سال ۲۰۱۸ در نتیجه وضعیت خشکسالی در افغانستان و کاهش کشت خشخاش و برداشت تریاک در این کشور، زمین‌های زیر کشت خشخاش در جهان با کاهش ۱۷ درصدی در سال ۲۰۱۸ به ۳۴۶ هزار هکتار رسیده است. با این حال در مقایسه با یک دهه گذشته، زمین‌های زیر کشت خشخاش در افغانستان با افزایش ۶۰ درصدی همراه بوده‌ است.

قیمت تریاک نیز در افغانستان در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به علت تولید بالا کاهش داشته است.

بزرگ‌ترین و تنها راه قاچاق هروئین جهان از طریق مسیر بالکان است که منشا آن از طریق افغانستان و سپس ایران می‌گذرد. ۴۷ درصد کل میزان هروئین و مورفین کشف شده در جهان در سال ۲۰۱۷ در کشورهای درگیر این مسیر ضبط شده است.