آوارگی ساکنان بلخاب؛ طالبان خانه‌های غیرنظامیان را پایگاه نظامی ساخته‌اند

منابع در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل می‌گویند که اعضای امارت اسلامی در برخی از روستاهای این ولسوالی در تلاش تصرف خانه‌های غیرنظامیان به‌عنوان پایگاه نظامی هستند و شماری از خانواده‌ها را‌ نیز مجبور به کوچ کرده‌اند.

به گزارش شانا به نقل از شفقنا؛ یک منبع محلی در ولسوالی بلخاب به روزنامه اطلاعات روز تأیید کرده است که نیروهای امارت اسلامی در روزهای اخیر در روستاهای «دهن‌باغ» و «زووج» منطقه‌ شاخ‌دره بلخاب در خانه‌های مردم جابه‌جا شده‌اند.

به‌گفته‌ منبع، برخی از ساکنان این روستاها مجبور به کوچ شده‌اند.

منبع اضافه می‌کند که شماری از باشندگان روستاهای همجوار منطقه شاخ‌دره نیز در حال ترک خانه‌های‌شان هستند.

همچنین یک منبع دیگر از ولسوالی بلخاب سرپل می‌گوید که طالبان دستور تخلیه کلینیک روستای دهن‌باغ شاخ‌دره را نیز صادر کرده است تا به قرارگاه این گروه تبدیل شود. به‌گفته‌ منابع، در روستاهای دهن‌باغ و زووج شاخ‌دره حدود ۱۲۰ خانواده زندگی می‌کنند.

طالبان چندی پیش برای سرکوب مولوی مهدی، فرمانده هزاره‌تبار و ناراضی خودشان به بلخاب حملات گسترده‌ای را انجام دادند. این حمله منجر به آوارگی گسترده‌ ساکنان بلخاب شد و اتهامات گسترده‌‌ای علیه نیروهای امارت مبنی بر کشتار و آزار و اذیت غیرنظامیان مطرح کرد.

طالبان با این حمله نیروهای مولوی مهدی را متلاشی کردند و خود او را نیز در هرات در منطقه مرزی با ایران بازداشت و سپس کشتند؛ اما برخی منابع محلی می‌گویند که مولوی مهدی هنوز زنده است و طالبان موفق به کشتن او نشده‌اند.