پاکستان: اسلام‌آباد می‌تواند در استراتژی خود برای برخورد با طالبان افغانستان تجدید نظر کند

وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به حملات طالبان پاکستانی نسبت به «اقدام مستقیم علیه تروریسم فرامرزی» هشدار داده و گفت اسلام‌آباد می‌تواند در استراتژی خود برای برخورد با حاکمان طالبان افغانستان تجدیدنظر کند.

به گزارش شانا به نقل از آناتولی؛ بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه پاکستان طی سخنانی در مراسم هشتمین سالگرد حمله تروریستی سال ۲۰۱۴ به مدرسه نظامی پیشاور با اشاره به حملات طالبان پاکستانی هشدار داد که در صورت لزوم به «اقدام مستقیم علیه تروریسم فرامرزی» پاسخ خواهند داد.

زرداری با بیان اینکه پاکستان حملات فرامرزی را تحمل نخواهد کرد، گفت: ما حق خود را برای اقدام مستقیم علیه این سازمان‌ها محفوظ می‌داریم. نه‌تنها پاکستان بلکه دیگر کشورهای جهان نیز با طالبان در افغانستان تعامل کنند. ما نمی‌توانیم طالبان را نادیده بگیریم، آن‌ها بخشی از واقعیت‌ها هستند. اما در مورد نحوه تعامل ما، به‌خصوص در ارتباط به مسئله طالبان پاکستانی و توقعات ما از این گروه شاید بتوان تجدیدنظر کرد. اما نمی‌توانیم تعامل را به طور کامل کنار بگذاریم».

وی با اشاره به اینکه پاکستان در عملیاتی که پس از حمله به مدرسه نظامی در پیشاور آغاز شد، مناطق خود را از وجود تروریست‌ها پاکسازی کرده، گفت: ما بهای سنگینی پرداختیم. نزدیک به ۸۰ هزار غیرنظامی و سرباز کشته یا زخمی شده و منجر به خسارت اقتصادی ۱۲۰ میلیارد دلاری به کشور شده است.

وی از طالبان در افغانستان خواست تا از انجام حملات برون‌مرزی توسط طالبان پاکستانی و تحریک بیشتر آنان جلوگیری کنند.

گفتنی است در حمله تروریستی به مدرسه نظامی پیشاور (متعلق به ارتش پاکستان) در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۴ که توسط هفت مرد مسلح وابسته به جنبش طالبان پاکستان روی داد، ۱۴۸ تن که بیشترشان دانش آموز بودند، کشته شدند. در این حمله ۱۲۲ تن دیگر نیز زخمی شدند.