دیو بتلر: همه صلح می‌خواهند؛ اما گروه طالبان به جنگ تأکید دارد

به گزارش شانا نیوز به نقل از رادیو آزادی، در حالی‌که امیدواری‌ها برای تامین صلح در این کشور بیش‌تر شده است نظامیان آمریکایی در افغانستان می‌گویند که گروه طالبان به جنگ ادامه می‌دهد و همواره به صلح نه گفته است.

دیو بتلر، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان روز شنبه در مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفت که ایالات متحده، حکومت افغانستان و مردم این کشور همه آماده صلح با طالبان اند اما این گروه به جنگ تاکید دارند: «طالبان به رد کردن صلح ادامه داده‌اند، مردم افغانستان همواره گفته‌اند که صلح می‌خواهند، نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغانستان خواستار صلح‌اند و ما هم بر صلح تأکید داریم اما طالبان به جنگ‌شان تداوم بخشیده‌اند، ما می‌توانیم امروز پایان دهیم و حملات هوایی را متوقف کنیم تا دیگر افغان‌ها کشته نشوند.»

وی گفت که روزانه صد‌ها افغان از هر دو طرف در جنگ کشته می‌شوند اما حالا به گفته آقای بتلر تلفات طالبان بیش‌تر شده است.

به گفته وی، جنگ فعلاً شدیداً جریان دارد و نیرو‌های امنیتی افغانستان و طالبان علیه یکدیگر در حالت تهاجمی هستند.

بتلر تاکید می‌کند که اگر طالبان گفتگو‌های صلح را نپذیرند، نیرو‌های آمریکایی به جنگ‌شان علیه این گروه ادامه خواهند داد. نماینده‌های آمریکا و طالبان شش دور گفتگو‌های صلح را به هدف ختم جنگ و خشونت در افغانستان به پیش برده‌اند.

شورای عالی صلح افغانستان گفته است، در دور بعدی این مذاکرات امیدوارند که طالبان برای آغاز گفتگو‌های رسمی با نمایندگان حکومت افغانستان آماده شوند.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان همچنین در باره داعش گفت که گروه دولت اسلامی برای تمام جهان تهدید جدی است: «داعش نه تنها برای افغانستان خطر جدی است بلکه به همه جهان تهدید است، باید که همه جهان نگران آن باشد، ما جنگ علیه داعش را ادامه خواهیم داد و در این زمینه حمایت نیرو‌های افغانستان را خواهانیم که شریک خوب ما بوده‌اند، این گروه‌های تروریستی چالش بزرگ‌اند و باید ریشه‌کن شوند.»

نیکولاس کی، نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در افغانستان نیز در گفتگوی اختصاصی با رادیو آزادی در ماه اپریل گفت که، تهدیدِ جنگجویان وابسته به گروه دولت اسلامی در افغانستان باید جدی گرفته شود. اما مقام‌‌های افغانستان همواره گفته‌اند که داعش در افغانستان شکست خورده است. به تازگی درگیری‌های تازه میان جنگجویان داعش و طالبان در ولایت‌های ننگرهار و کنر شدت گرفته که منجر به آواره شده هزاران غیرنظامی نیز شده است.