سخنگوی طالبان: زمان برگزاری نشست بین‌الافغانی تا هنوز روشن نیست

نماینده طالبان می‌گوید تاکنون درباره تاریخ دقیق نشست این گروه با سیاستمداران افغانستان توافق صورت نگرفته است. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از اسپوتنیک، محمدسهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر که در کنفرانس ویژه به مناسبت صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان روسیه و افغانستان در مسکو حضور دارد به خبرنگاران گفت: تاریخ […]

نماینده طالبان می‌گوید تاکنون درباره تاریخ دقیق نشست این گروه با سیاستمداران افغانستان توافق صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از اسپوتنیک، محمدسهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر که در کنفرانس ویژه به مناسبت صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان روسیه و افغانستان در مسکو حضور دارد به خبرنگاران گفت: تاریخ دقیق دومین نشست بین‌الافغانی تاکنون معلوم نیست و این گروه بعداً آن را اعلام خواهد کرد.

وی تأکید کرد که این نشست حتماً برگزار خواهد شد و در آینده نزدیک تاریخ آن را دقیق خواهند کرد.

به گفته شاهین، پیش از این در چنین مذاکرات، پیشرفت‌های قابل‌توجهی حاصل می‌شد. آخرین دور مذاکرات ایالات متحده با نمایندگان طالبان در تاریخ ۱۰ ماه می در دوحه، پایتخت قطر برگزار شد.

بر اساس اعلام طالبان، مسائل مورد توافق در دور پنجم مذاکرات، بیرون شدن نیروهای خارجی، آتش‌بس، جلوگیری از گسترش تروریسم و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از جمله مسائلی بود که در دور ششم از مذاکرات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان نیز همچنین گفت، که مذاکرات بیشتر درباره پیش‌نویس توافق‌نامه در آینده صورت می‌گیرد، اما جزئیات مربوط به تاریخ و زمان هفتمین دور از مذاکرات تاکنون مشخص نیست.

این در حالیست که پیش‌تر عطامحمد نور، والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت گفت که نشست بین‌االافغانی قطر در ماه آینده برگزار خواهد شد.

یادآوری می‌شود که طالبان تاکنون شش بار با نمایند‌گان ایالات متحده دیدار و دربارۀ صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند؛ اما تاکنون هیچ نشستی با حکومت افغانستان نداشته‌اند.

در ماه حمل امسال که قرار بود یک نشست میان سیاستمداران، حکومت و طالبان در قطر برگزار شود، به دلایلی برگزار نشد.