توافقنامه استفاده بهینه از آب رودخانه هیرمند میان افغانستان و ایران امضا شد

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از فارس، معاون وزیر نیروی ایران و رئیس هیئت کمیساریای آب هیرمند، گفت: در فضای بسیار دوستانه به نتایج خوبی رسیدیم و دو طرف تاکید دارند. در پایان بیستمین نشست دو روزه مشترک کمیساران آب جمهوری اسلامی ایران و افغانستان دو طرف در کابل توافق کردند برای شش ماه […]

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از فارس، معاون وزیر نیروی ایران و رئیس هیئت کمیساریای آب هیرمند، گفت: در فضای بسیار دوستانه به نتایج خوبی رسیدیم و دو طرف تاکید دارند.

در پایان بیستمین نشست دو روزه مشترک کمیساران آب جمهوری اسلامی ایران و افغانستان دو طرف در کابل توافق کردند برای شش ماه آینده ابزارهای اندازه‌گیری بر روی رودخانه هیرمند با هدف اجرای بهتر معاهده ۱۳۵۰ و یک حقابه ایران از این رودخانه نصب شود.

«قاسم تقسی‌زاده خامسی» معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیئت کمیساریای آب هیرمند، گفت: در فضای بسیار دوستانه به نتایج خوبی رسیدیم و دو طرف تاکید دارند برنامه عملیاتی برای استفاده از آب رودخانه هیرمند طوری تنظیم شود که مردم دو کشور به ویژه ساکنان استان‌های سیستان و بلوچستان ایران و نیمروز افغانستان از نتایج آن به خوبی بهره‌مند شوند.

وی هدف از امضای این توافقنامه را مدیریت آب رودخانه هیرمند به صورت دقیق‌تر خواند و گفت: با مدیریت درست آب رودخانه هیرمند و رها‌سازی مناسب آب این رودخانه، اطلاع دو طرف از میزان آب رودخانه هیرمند نیز تحقق می‌یابد.

خامسی گفت: وزارت نیروی ایران با توجه به توانمندی‌ها در حوزه انرژی و آب، آمادگی خود را برای همکاری در این زمینه با افغانستان به ویژه راه‌اندازی مرکز تحقیقات آب اعلام کرد.

وی همچنین از سفر وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در آینده به عنوان رئیس کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان به کابل خبر داد.

در این نشست دو روزه، کمیساران آب ایران و افغانستان همچنین برای مطالعه در حوزه‌های آبی مشترک دو کشور گفتگو کردند. بر اساس معاهده سال ۱۳۵۱، سهم حقابه ایران از رودخانه هیرمند سالانه حدود ۸۲۰ میلیون مترمکعب است که افغانستان باید آن را به ایران بدهد.