اخبار هیدرافغانستانگزارش

سازمان ملل متحد حمله انتحاری در یک مراسم عروسی در کابل را محکوم کرد

یوناما در این اعلامیه‌اش خواستار تقویت اقدامات محافظتی از سوی دولت شده و گفته است کسانی که این گونه حملات را ترتیب و سازماندهی می‌کنند، باید محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از اطلاعات روز؛ هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با انتشار اعلامیه‌ای حمله‌ انتحاری در یک مراسم عروسی در غرب کابل را محکوم کرده است.

در اعلامیه‌ یوناما که امروز (یک‌شنبه، ۲۷ اسد) به منتشر شده است، این حمله «جنایت»، «عمیقاً نگران‌کننده» و «بزدلانه» توصیف شده است. به نقل از اعلامیه، در این رویداد غیرنظامیان «شیعه‌ افغان» به گونه‌ «عمدی» مورد هدف قرار گرفته‌اند.

در اعلامیه تصریح شده است که این حمله به هدف گسترش ترس و وحشت در بین مردم انجام شده است.

از سویی هم، یوناما در این اعلامیه‌اش خواستار تقویت اقدامات محافظتی از سوی دولت شده و گفته است کسانی که این گونه حملات را ترتیب و سازماندهی می‌کنند، باید محاکمه شوند.

یوناما تأکید کرده است که تیم حقوق بشری این سازمان در حال بررسی چگونگی این رویداد است.

یک مهاجم انتحاری حوالی ساعت ۱۰:۴۰ دقیقه‌ شب گذشته (شنبه، ۲۶ اسد) مواد انفجاری همراهش را در یک مراسم عروسی در «تالار عروسی شهر دبی» در جاده‌ی فیض‌محمد کاتب واقع در حوزه ششم امنیتی پلیس انفجار داد.

به گفته نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله‌، در این حمله ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

آقای رحیمی گفته بود که در جمع قربانیان این انفجار زنان و کودکان نیز شامل‌اند. همه‌ قربانیان در این حمله غیرنظامی بوده‌اند.

گروه داعش مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است؛ پیش‌تر اما گروه طالبان با محکوم‌کردن این حمله، هرگونه دست‌داشتن در آن را رد کرده بود. این گروه با انتشار اعلامیه‌ای گفته بود: «این‌گونه قتل‌های عمدی و وحشیانه و هدف قراردادن زنان واطفال هیچ توجیه و جواز ندارد.»

محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهور افغانستان ضمن محکوم کردن این حمله، گفته بود که طالبان نمی‌توانند با نکوهش این حمله خود را تبرئه کنند، زیرا به گفته‌ او، طالبان خود فراهم‌کننده‌ بستر برای فعالیت تروریستان‌اند.

ارگ ریاست‌ جمهوری با انتشار اعلامیه‌ای به نقل از آقای غنی گفته است: «جامعه‌ جهانی نباید در قبال این‌گونه اعمال وحشیانه و ضد بشریت خاموشی اختیار کند، بلکه در ردیابی و محکومیت عاملین آن در کنار مردم افغانستان بایستد.»

رئیس ‌جمهور غنی در عین حال به رهبری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور داده است تا برای ردیابی و سرکوب عاملان این حمله، از تمام امکانات دست‌داشته‌ خود استفاده کنند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشور نیز وقوع این حمله را محکوم کرده و گفته است که حمله به مراسم عروسی جنایت جنگی و عمل ضدبشری است.

در اعلامیه ریاست اجرایی به نقل از آقای عبدالله آمده است: «تروریستان مزدور با چنین حمله‌ای باردیگر ثابت کردند که به هیچ دین و آئینی معتقد نیستند و وظیفه‌ای جز انسان‌کشی و وحشت‌آفرینی ندارند.»

دکمه بازگشت به بالا