اخبار هیدراسلایدامنیتبین‌المللیسیاسیگزارش

موافقت آمریکا با اعزام نیروی نظامی به عربستان

به گزارش شانا به نقل از بی‌بی‌سی فارسی؛ بامداد شنبه ۱۴ سپتامبر در دو حمله جداگانه، پالایشگاه بقیق و پس از آن در میدان نفتی خریص هدف حمله قرار گرفتند. حوثی‌های یمن گفته‌اند با ۱۰ پهپاد حملات سنگینی را علیه تاسیسات نفتی اصلی عربستان، آرامکو انجام داده‌اند.

آمریکا و عربستان می‌گویند هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه حملات از خاک یمن انجام شده وجود ندارد. عربستان با برگزاری کنفرانس خبری و ارائه شواهدی که از محل حملات جمع‌آوری کرده گفته است تسلیحات به کار رفته در این حملات ساخت ایران است.

در مقابل، مقامات ایران این اتهام را رد کرده و اظهارات حوثی‌ها را تایید کرده و گفته‌اند که آنها از توانایی فنی و نظامی لازم برای دست زدن به چنین حملاتی بدون حمایت دیگران برخوردارند.

حملات روز شنبه به تاسیسات نفت عربستان عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرده است. آمریکا می‌گوید عربستان سعودی برای جلوگیری از افزایش تنش خواستار کمک بین‌المللی برای حمایت از زیرساخت‌های این کشور در برابر حملات ایران شده است و دونالد ترامپ به همین دلیل وارد عمل شده است.

امارات متحده عربی هم درخواست مشابهی مطرح کرده است.

وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس خبری جمعه‌شب در پنتاگون گفت آمریکا از اعزام نیروهای خود به عربستان سه هدف دارد.

اول اینکه پیامی روشن به ایران بفرستد که آمریکا از ‍شرکای خود در منطقه حمایت می‌کند.

دوم اینکه از آزادی جریان منابع حیاتی برای اقتصاد جهان حمایت می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا در عین حال گفت: «ما از رهبران ایران می‌خواهیم که دست از رفتار مخرب و بی‌ثبات‌کننده خود بردارند و در مسیری صلح‌آمیز و دیپلماتیک گام بردارند.»

او تاکید کرد که آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست با این همه ما گزینه‌های نظامی دیگری هم داریم که در صورت لزوم از آنها استفاده خواهیم کرد.

مارک اسپر درعین حال گفت «در کنار اعزام نیرو، آمریکا تحویل محموله تسلیحاتی به عربستان و امارات متحده عربی را سرعت می‌بخشد تا توانایی دفاعی خود را افزایش دهند.»

ژنرال دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که در کنار وزیر دفاع این کشور در کنفرانس خبری جمعه شب حاضر بود، گفت هنوز درباره جزئیات مثل شمار نیروهای اعزامی تصمیمی گرفته نشده است.

آقای دانفورد گفت: «بر اساس تصمیم رئیس جمهور در دو روز آینده با فرماندهی منطقه مرکزی نیروهای نظامی و شرکای سعودی خود صحبت می‌کنیم و بر اساس این گفتگوها درباره جزئیات این اعزام تصمیم می‌گیریم.»

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت جزییات اعزام نیروهای آمریکایی را می‌تواند هفته آینده در اختیار خبرنگاران بگذارد.

بازدیدها: 12

برچسب ها

بلخی

سردبیر خبرگزاری شانا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن