دکتر اشرف غنی: شرط و شروط خود برای مصالحه با طالبان را اعلام کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، با اعلام شرایط اساسی خود برای مصالحه با گروه طالبان، گفته است که «معامله» بر سر نیروهای امنیتی افغانستان را نمی‌پذیرد. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از شفقنا؛ اشرف غنی که در میان نیروهای امنیتی کشور در وزارت دفاع سخنرانی می‌کرد، گفت که در توافقات صلح، دولت افغانستان […]

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، با اعلام شرایط اساسی خود برای مصالحه با گروه طالبان، گفته است که «معامله» بر سر نیروهای امنیتی افغانستان را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از شفقنا؛ اشرف غنی که در میان نیروهای امنیتی کشور در وزارت دفاع سخنرانی می‌کرد، گفت که در توافقات صلح، دولت افغانستان به عنوان «دولت رسمی، مشروع و نماینده تمام مردم افغانستان» و نیروهای امنیتی نیز به عنوان «شریک اصلی و قانونی جامعه جهانی» به رسمیت شناخته خواهد شد.

غنی همچنین گفت که در صورت رسیدن به توافق صلح با طالبان، در پیمان‌های امنیتی و استراتیژیکی که دولت افغانستان تا حالا با قدرت‌های جهان، به شمول آمریکا و ناتو امضا کرده، هیچ تغییری نخواهد آمد.

او گفت: برای مذاکرات قید و شرط نداریم؛ اما صلح مشروط است. اولین شرط ما این است که قوای امنیتی و دفاعی ما قابل معامله نیستند. هر کسی که به طرف شما چپ نگاه کند، با شمشیر من روبرو خواهد شد.

غنی با اشاره به انحلال اردوی افغانستان پس از سقوط حکومت داکتر نجیب‌الله افزود: اگر کسی می‌گوید که قوای امنیتی و دفاعی ما منحل می‌شود، این شرایط را در هزار سال هم نمی‌پذیرم.