خبرگزاری شانا
|شانا در شأن مردم افغانستان|

اخراج بیش از ۲۲ هزار پناهجوی افغانستانی از ترکیه در ده ماه ۲۰۱۹

سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) گفته است که از آغاز سال روان میلادی تاکنون ۲۲ هزار و ۲۷۵ پناهجوی افغانستانی از ترکیه اخراج شده‌اند.

14

به گزارش شانا به نقل از صدای آمریکا؛ این سازمان در یک گزارش تازه‌ که روز پنج‌شنبه ۱۴ نومبر (۲۴ عقرب) منتشر کرده، گفته است که این پناهجویان «به صورت اجباری از سوی دولت ترکیه به افغانستان بازگردانده شده‌اند.»

براساس گزارش، از میان این افراد، تنها بازگشت ۴۴۸ پناهجو داوطلبانه صورت گرفته است.

در این گزارش گفته شده است که در جریان امسال ۱۶۳۲ پناهجوی افغانستانی از «کشورهای دیگر» که نامی از این کشورها برده نشده به افغانستان برگشته و یا به صورت اجباری اخراج شده‌اند.

براساس این گزارش بسیاری از پناهجویان افغانستانی که به خواست خود به وطن‌شان بازگشته‌اند از سوی این سازمان کمک‌هایی را دریافت کرده‌اند؛ اما مسئولان وزارت مهاجرین و بازگشت‌کنندگان افغانستان حدود دو هفته قبل گفته بودند که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، «۲۵ هزار پناهجوی افغانستانی از ترکیه به افغانستان برگشته‌اند.»

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین و بازگشت‌کنندگان افغانستان، اکنون حدود ۱۲۰ هزار پناهجوی افغانستانی در ترکیه زندگی می‌کنند؛ در حالی که این وزارت آمار پناهجویان افغانستانی را در ترکیه در سال گذشته میلادی ۱۸۰ هزار نفر گفته بود.

ترکیه کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به کشورهای اروپایی است و بیش‌تر افرادی که از افغانستان خواهان پناهندگی به اروپا هستند، این مسیر را انتخاب می‌کنند.

کُد خبر:7304

برچسب‌ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط