آیت‌الله محقق کابلی از مراجع تقلید شیعیان افغانستان درگذشت

آیت‌الله قربان‌علی محقق کابلی، از مراجع تقلید شیعیان افغانستان در سن ۹۱ سالگی در ایران درگذشت. او شب گذشته به علت بیماری وفات کرده است. درگذشت او امروز سه‌شنبه، (۲۱ جوزا) باعث واکنش گسترده در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان شد و مقام‌های ارشد دولتی افغانستان نیز مرگ او را ضایعه عظیم خوانده‌اند. به […]

آیت‌الله قربان‌علی محقق کابلی، از مراجع تقلید شیعیان افغانستان در سن ۹۱ سالگی در ایران درگذشت. او شب گذشته به علت بیماری وفات کرده است.

درگذشت او امروز سه‌شنبه، (۲۱ جوزا) باعث واکنش گسترده در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان شد و مقام‌های ارشد دولتی افغانستان نیز مرگ او را ضایعه عظیم خوانده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان از او به عنوان «نخستین مرجع تقلید دینی و مذهبی از بین مردم هزاره و شیعیان افغانستان» نامبرده و افزوده که آیت‌الله محقق «نماد و محصول خودآگاهی و خودباوری مردم ما در حوزه علوم دینی و مرجعیت مذهبی بود.»

بیت آیت‌الله محقق تاکنون درباره علت فوت او به صورت رسمی ابراز نظر نکرده است؛ ولی در سایت رسمی آقای کابلی عکسی با نوار سیاه همرسانی شده است. آیت‌الله محقق کابلی، در سال ۱۳۰۷ در روستایی واقع در ولایت پروان، قریه ترکمن (منطقه‌ای در شمال غرب کابل) متولد شده است.

او آموزش علمی دینی را در هفت سالگی نزد برادرش آغاز و سواد خواندن و نوشتن یاد گرفته است و سپس نزد ملاهای محل صرف، نحو، منطق و فقه آموخته است.

آیت‌‌الله محقق بعد برای ادامه تحصیل به کابل آمده است. در سایت رسمی او آمده که در آن زمان در شهر کابل نیز یک نظام آموزشی «قابل قبول» برای طلاب علوم دینی وجود نداشت، افزون بر آن «خفقان شدید سیاسی، فرهنگی و مذهبی بر افغانستان حاکم بود» این عوامل مانع ادامه تحصیل ایشان شد و افغانستان را ترک کرد.

آقای کابلی در سال ۱۳۷۳ خورشیدی مرجعیت شیعیان افغانستان را پذیرفت.

او بعد از ترک افغانستان به حوزه علمیه «نجف» در عراق رفت که در آن زمان از شهرت و شکوه فراوان برخوردار بود. او با کاروانی که برای زیارت عازم ایران و عراق بود، همراه شد و بعد از عبور از ایران در سال ۱۳۳۲ وارد حوزه علیمه نجف شد.

آقای کابلی برای ۲۰ سال در نجف به تحصیل و تدریس مشغول بود و در سال ۱۳۵۱ دوباره به کابل برگشت. در سایت رسمی آقای محقق آمده که او هفت سال را در حوزه‌های علمیه کابل به تدریس، تحقیق و تبلیغ پرداخت، مدرسه علمیه جامعه الاسلام را ایجاد و مسجد امام خمینی را تاسیس کرد که با انجام کودتای کمونیستی در سال ۱۳۵۷ کار آن ناتمام ماند، هرچه که بعدا تکمیل شد.

بعد از استقرار حکومت چپ‌گرا در افغانستان آقای محقق در دلو۱۳۵۷ وقتی آگاه ‌شد که تحت تعقیب حکومت قرار گرفته است مجبور به ترک کابل شد و از آنجا به قندهار سپس از مرز اسپین بوُلدک به پاکستان رفت. او سپس به ایران عزیمت کرد و تا سال ۱۳۷۱ در آن کشور اقامت گزید.

او در سال ۱۳۷۱ بعد از پیروزی مجاهدین در افغانستان، به کابل بازگشت و تا بهار سال ۱۳۷۲ در این شهر باقی ‌ماند.

سایت رسمی آیت‌الله محقق نوشته که او «با توجه به تقاضای سراسری و جدی شیعیان افغانستان به ویژه روحانیت، مدرسین و طلاب» احساس تکلیف و وظیفه‌ شرعی نموده و در سال ۱۳۷۳ خورشیدی مرجعیت شیعیان افغانستان را پذیرفت.