وزارت صحت عامه: غزنی را ویروس پولیو تهدید می‌کند

مسئولان صحی در ولایت غزنی می‌گویند که این ولایت با تهدید ویروس پولیو یا فلج کودکان روبروست. به گزارش شانا به نقل از صدای آمریکا؛ دکتر ظاهرشاه نیکمل، رئیس صحت عامه غزنی، در مصاحبه‌ای صدا آمریکا، علت این امر را همجوار بودن چند ولسوالی غزنی با ولایت‌هایی خواند که در آن واقعات مثبت پولیو ثبت […]

مسئولان صحی در ولایت غزنی می‌گویند که این ولایت با تهدید ویروس پولیو یا فلج کودکان روبروست.

به گزارش شانا به نقل از صدای آمریکا؛ دکتر ظاهرشاه نیکمل، رئیس صحت عامه غزنی، در مصاحبه‌ای صدا آمریکا، علت این امر را همجوار بودن چند ولسوالی غزنی با ولایت‌هایی خواند که در آن واقعات مثبت پولیو ثبت شده است.

دکتر نیکمل می‌گوید: «شما شاهد هستید که واقعات پولیو را در ارزگان داشتیم که ولسوالی جاغوری با آن هم سرحد است، در ضمن زابل و پکتیکا هم واقعات پولیو داشته که ولسوالی ناوه گیرو، اندر و ده‌یک، با این ولایت‌ها هم مرز هستند.»

رئیس صحت عامه غزنی می‌افزاید: «ما کوشش جدی خود را کردیم و می‌کنیم و نیز کمربندهای خود را تقویت می‌کنم و انشاالله که پولیو را اجازه نمی‌دهیم که به ولایت (غزنی) سرایت کند.»

قبل از این مقام‌های صحی افغانستان از ثبت چندین واقعه پولیو در ولایت‌های هلمند و ارزگان خبر داده بودند. افغانستان یکی از معدود کشورهایی است که هنوز فلج کودکان در آن وجود دارد.

دولت افغانستان، بارها کمپاین‌های سراسری برای محو این بیماری را تطبیق کرده است؛ اما هنوز هم فلج کودکان در افغانستان ریشه‌کن نشده است.