تاکید شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر تشکیل «دولت موقت»

به گزارش شانا به نقل از تسنیم؛ «شهاب حکیمی» سخنگوی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که برقراری صلح در افغانستان ممکن است اما پس از لغو انتخابات باید دولت موقت ایجاد شود تا براساس آن بتوان انتخابات را به طور شفاف برگزار کرد. «مرادعلی مراد» معاون اول تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» به […]

به گزارش شانا به نقل از تسنیم؛ «شهاب حکیمی» سخنگوی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که برقراری صلح در افغانستان ممکن است اما پس از لغو انتخابات باید دولت موقت ایجاد شود تا براساس آن بتوان انتخابات را به طور شفاف برگزار کرد.

«مرادعلی مراد» معاون اول تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری «رحمت‌الله نبیل» نیز اظهار کرد: برای مدیریت روند صلح زمان تشکیل دولت موقت فرا رسیده است.

به گزارش «آریانا نیوز»، مراد افزود: مردم نیز می‌دانند که طالبان حاضر به گفت‌وگو با دولت نیست و برقراری صلح تنها با ایجاد دولت موقت امکان‌پذیر است.

حکیمی نیز نیز اظهار داشت که رئیس دولت موقت باید با تایید دولت کنونی، احزاب و چهره‌های سیاسی و همچنین طالبان انتخاب شود.

در حالی که طالبان با «نامشروع» و «دست‌نشانده» خواندن دولت افغانستان از گفت‌وگو با دولت خودداری می‌کند، برخی احزاب و دیگر جریان‌های سیاسی نیز پیش از این خواستار تشکیل دولت موقت و برگزاری انتخابات تحت نظارت چنین دولتی شده بودند.

اخیراً نیز برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که آمریکا و طالبان با یکدیگر درباره دولت موقت گفت‌وگو کرده‌اند؛ اما  «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان این گزارش‌ها را تکذیب کردند.