افزایش تعداد آوارگان داخلی در سال جاری میلادی

به گزارش شانا به نقل از تسنیم؛ دفتر امور هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل موسوم به «اوچا» اعلام کرد که از آغاز سال جاری میلادی ۲۷۰ هزار نفر دیگر به شمار آوارگان داخلی در افغانستان افزوده شده است. براساس این گزارش، دلیل اصلی برای آواره شدن این افراد جنگ و ناامنی و همچنین خشکسالی بوده […]

به گزارش شانا به نقل از تسنیم؛ دفتر امور هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل موسوم به «اوچا» اعلام کرد که از آغاز سال جاری میلادی ۲۷۰ هزار نفر دیگر به شمار آوارگان داخلی در افغانستان افزوده شده است.

براساس این گزارش، دلیل اصلی برای آواره شدن این افراد جنگ و ناامنی و همچنین خشکسالی بوده است.

اوچا ابراز نگرانی کرد که شمار افراد نیازمند کمک تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی به حدود یک میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

«عبدالباسط انصاری» سخنگوی وزارت مهاجرین افغانستان به صدای آمریکا گفت که در حال حاضر شمار مجموع آوارگان داخلی در این کشور به بیش از ۳ میلیون و ۷۷۸ هزار نفر می‌رسد.

وی افزود که ۶۷ درصد این افراد به علت جنگ و ناامنی و ۳۳ در صد دیگر نیز به دلیل خشکسالی مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند.

این درحالی است که وزارت مهاجرین افغانستان در آذر ماه سال ۱۳۹۵ مجموع آوارگان داخلی را ۱٫۳ میلیون نفر اعلام کرده بود و در طول این مدت افزایش ۲٫۸ برابری داشته است.

به گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی.او.ام) بیشتر آوارگان داخلی و افرادی که از دیگر کشورها به افغانستان بازگشته‌اند در فقر به سر می‌برند.

پیش از این نیز شورای پناهجویان در نروژ گزارش داده بود که بیش از ۷۰ درصد از پناهجویان اخراجی افغانستانی که از کشورهای خارجی به کشورشان بازگردانده شده‌اند به علت وضعیت وخیم امنیتی در افغانستان نیز آواره هستند.