اخبار هیدراسلایدبهداشتبین‌المللیگزارش

ویروس جدید کرونا تا چه حد کشنده است؟

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ میزان مرگ‌ومیر به علت ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا با استفاده از این دو داده بین دو تا سه درصد خواهد بود. این امر به این معنا است که تنها دو تا سه درصد مبتلایان به این ویروس جان خود را از دست می‌دهند. بااین‌حال دانشمندان تأکید می‌کنند که داده‌ها و اطلاعات کنونی در مورد شیوع ویروس جدید کرونا ناقص است و در نتیجه امکان تعیین نرخ دقیق مرگ‌ومیر این ویروس در مقطع زمانی کنونی وجود ندارد.

اغلب پزشکان شیوع نوع جدید ویروس کرونا را با شیوع ویروس سارس در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی و شیوع آنفلوانزای خوکی در سال ۲۰۰۹ مقایسه می‌کنند.

ویروس سارس که مانند نوع جدید ویروس کرونا اولین بار در چین میان انسان‌ها پدیدار شد به ۲۶ کشور دیگر سرایت کرد. بااین‌حال جنبه همه‌گیر این ویروس پس از هشت ماه مهار شد. ویروس آنفلوانزای خوکی نیز پس‌ازآن که اولین بار در مکزیک شیوع پیدا کرد در سطح جهان گسترش یافت. گزارش‌ها در مراحل اولیه شیوع این ویروس از مرگ ۵۹ نفر از ۸۵۰ فرد مبتلا به آن حکایت داشت. ارقامی که میزان مرگ‌ومیر براثر ابتلا به ویروس آنفلوانزای خوکی را هفت درصد تعیین می‌کرد.

بااین‌حال با گذشت زمان، مشخص شد که میزان افراد مبتلا به این ویروس دست‌کم گرفته شده بود. بسیاری از کسانی که به آنفلوانزای خوکی مبتلا شده بودند به این علت که از عوارض شدیدی رنج نمی‌بردند به پزشک مراجعه نکرده بودند. به‌این‌ترتیب درنهایت مشخص شد که میزان مرگ‌ومیر براثر ابتلا به ویروس آنفلوانزای خوکی کمتر از ۰.۱ درصد است. رقمی که این ویروس را ازنظر میزان مرگ‌ومیر هم‌رده سایر ویروس‌های آنفلوانزا قرار می‌داد.

از سوی دیگر میزان مرگ‌ومیر به دلیل ابتلا به ویروس سارس در مدت شیوع هشت‌ماهه آن حدود ۱۰ درصد بود.

پزشکان چگونه بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا را درمان می‌کنند؟

کرونا شبیه سارس است یا آنفلوانزای خوکی؟

پرسشی که اکنون دانشمندان با آن روبرو هستند این است که آیا نوع جدید ویروس کرونا ازنظر میزان مرگ‌ومیر بیشتر مشابه ویروس سارس است یا ویروس آنفلوانزای خوکی؟

بسیاری از آن‌ها بر این باورند که گزارش‌های اولیه از شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا همانند ویروس آنفلوانزای خوکی دقیق نیست. به گفته آن‌ها رقم واقعی افراد مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا در شهر ووهان بیش از رقمی است که تاکنون گزارش شده است.

آن‌ها گمان می‌کنند که حدود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر در ووهان به این ویروس مبتلا شده‌اند اما بیماری آن‌ها به دلایل مختلف ثبت نشده است. اگر این گمانه‌زنی آن‌ها درست باشد میزان مرگ‌ومیر براثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا بین ۰.۱ تا ۰.۲ درصد خواهد بود.

با این وجود بیماری‌های واگیردار حتی اگر میزان مرگ‌ومیر آن‌ها بسیار کم باشد هم می‌توانند بسیار خطرناک باشند. به‌عنوان‌مثال بااینکه میزان مرگ‌ومیر به دلیل ابتلا به آنفلوانزای فصلی کمتر از ۰.۱ درصد است اما سالانه حدود ۳۵ هزار نفر جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند.

موضوع دیگری که در مورد ویروس‌های نوظهور نگران‌کننده است، مقاومت برخی از آن‌ها در برابر واکسن و داروست. برخی از این ویروس‌ها با تغییر ژنتیکی در هنگام تکثیر، به نوع جدیدی بدل می‌شوند. این تغییر که در زبان علمی به آن «موتاسیون» یا جهش گفته می‌شود، سبب می‌گردد که ویروس بتواند خود را با شرایط جدید انطباق بدهد.

هنوز به طور دقیق روشن نیست که آیا ویروس کرونا قابلیت موتاسیون دارد یا نه. اما به هر روی، پژوهشگران همواره بر این نکته تأکید می‌کنند که تخمین میزان مرگ‌ومیر یک بیماری نیز در مراحل اولیه شیوع آن دشوار است.

بازدیدها: 0

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید