قرارداد واردات برق از ایران تمدید شد

مدیرعامل شرکت توانیر ایران اعلام کرد، قرارداد صادرات برق ایران به افغانستان برای یک سال دیگر تمدید شد. «محمدحسن متولی‌زاده» مدیرعامل شرکت برق ایران، روز یک‌شنبه در حاشیه مراسم امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های برقی بین ایران و افغانستان، گفت: تمدید قرارداد صادرات برق ایران به افغانستان یکی از سرفصل‌های یادداشت تفاهمی بود که با طرف […]

مدیرعامل شرکت توانیر ایران اعلام کرد، قرارداد صادرات برق ایران به افغانستان برای یک سال دیگر تمدید شد.

«محمدحسن متولی‌زاده» مدیرعامل شرکت برق ایران، روز یک‌شنبه در حاشیه مراسم امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های برقی بین ایران و افغانستان، گفت: تمدید قرارداد صادرات برق ایران به افغانستان یکی از سرفصل‌های یادداشت تفاهمی بود که با طرف افغانستانی به امضا رسید.

به گزارش شانا به نقل از ایرنا؛ وی در مورد مفاد این سرفصل، اضافه کرد: بر اساس تفاهم انجام شده بین دو کشور، مقرر شد میزان صادرات برق ایران به افغانستان همچون میزان برق صادر شده در سال گذشته باشد.

هم‌اکنون ایران با هفت کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق و همچنین جمهوری خودمختار نخجوان مبادله برق دارد که در این میان به ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان فقط برق صادر می‌کند.

ایران و افغانستان دیروز (یک‌شنبه) تفاهم‌نامه‌ای برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه صنعت برق امضا کردند.

در این تفاهم‌نامه دو طرف بر گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های «بازسازی و تعمیر تجهیزات فرسوده انتقال برق»، «ساخت خط زرنج»، «سنکرون کردن شبکه‌های دو کشور» و دیگر مسایل مبتلابه صنعت برق تاکید کرده‌اند.

این تفاهم‌نامه را «همایون حائری» معاون برق و انرژی وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، «محمدحسن متولی‌زاده» مدیر عامل شرکت توانیر ایران و «امان‌الله غالب» مدیرکل شرکت برق افغانستان امضا کردند.

یادداشت تفاهم برقی ایران و افغانستان در حاشیه سفر معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی جمهوری اسلامی ایران به کابل امضا شد.

این سفر دو روزه به دنبال توافق‌های صورت گرفته در سفر «رضا اردکانیان» وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان به کابل برنامه‌ریزی شد.