آیا همکاری شبکۀ القاعده با طالبان تا هنوزادامه دارد؟

یافته‌های گزارش تازه کمیته تحریم‌های سازمان ملل‌متحد نشان می‌دهند که اعضای شبکه القاعده با شبکۀ حقانی همکاری نزدیک دارد و نیز همچون آموزگاران نظامی و مذهبی با طالبان کار می‌کنند. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از شفقنا؛ در یک گزارش گروه ناظر پشتیبانی کارشناسی و تحریم‌های سازمان ملل‌متحد که به کمیتۀ تحریم‌های شورای امنیت […]

یافته‌های گزارش تازه کمیته تحریم‌های سازمان ملل‌متحد نشان می‌دهند که اعضای شبکه القاعده با شبکۀ حقانی همکاری نزدیک دارد و نیز همچون آموزگاران نظامی و مذهبی با طالبان کار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از شفقنا؛ در یک گزارش گروه ناظر پشتیبانی کارشناسی و تحریم‌های سازمان ملل‌متحد که به کمیتۀ تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد فرستاده شده‌ است، آمده‌ که شبکۀ القاعده هنوز هم در افغانستان فعالیت دارد و به همکاری نزدیک با گروه‌های هراس‌افکن پاکستانی همچون لشکر طیبه و نیز شبکه حقانی ادامه می‌دهد.

اما طالبان این گزارش را رد می‌کنند و می‌گویند که اعضای شبکۀ القاعده، از افغانستان به کشورهای‌شان بازگشته‌اند.

پژوهشگران سازمان ملل‌متحد می‌گویند که القاعده، افغانستان را همچون یک پناهگاه امن برای رهبری‌اش می‌پندارد و بیشتر بر رابطه نیرومند و درازمدت با طالبان اتکا دارد.

در این گزارش آمده‌است که القاعده تمایل دارد که حضورش را در ولایت بدخشان نیرومندتر کند.

اما در بخش دیگر این گزارش آمده‌است که داعش در افغانستان فعالیت‌هایش را به بخش‌های دوردست افغانستان متمرکز کرده است.

گزارش، از اتحاد هراس‌افکنان خارجی عضو شبکۀ القاعده با گروه داعش در افغانستان یاد می‌کند و می‌گوید که داعش نیرومندتر از شبکۀ القاعده است.

هرچند حکومت افغانستان از سرکوب گروه داعش در کشور سخن می‌گوید، اما این گروه بارها سازمان‌دهنده حملات نیرومند در شهر کابل بوده‌ است.

تلگرام | فیس‌بوک | تویتر