خبرگزاری شانا
|شانا در شأن مردم افغانستان|

آزادی زندانیان طالبان تا یک هفته دیگر

گروه طالبان اعلام کرد آزاد شدن زندانیان این گروه توسط دولت افغانستان در پایان ماه مارچ آغاز خواهد شد. از سوی دیگر یک مقام ارشد دولت افغانستان نیز روز چهارشنبه تأیید کرد که آزادسازی این زندانیان «تا یک هفتهٔ دیگر» انجام خواهد گرفت.

3

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ سهیل شاهین، یکی از سخنگویان طالبان در توییتر اعلام کرد: «در جلسه تصمیم گرفته شد که آزادی زندانیان عملاً در پایان مارچ آغاز شود.»

این اقدام دولت افغانستان بناست پس از حدود دو دهه، و با نظارت ایالات متحده، قفل بستهٔ مذاکرات بین‌الافغانی را باز کند.

افغانستان تحت چه شرایطی روزانه ۱۰۰ زندانی طالبان را آزاد می‌کند؟

هرچند اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، پس از توافق نمایندگان ایالات متحده و طالبان برای صلح اعلام کرده بود که دولتش تعهدی به آزاد کردن زندانیان طالبان ندارد؛ اما سرانجام روز ۲۰ حوت فرمانی شامل چهار بند را برای عفو و آزادی مشروط ۵ هزار زندانی طالبان امضا کرد.

درحالی‌که از یکسو گروه طالبان به مشروط بودن این آزادی‌ها اعتراض کرد، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز اعلام کرد که اگر در میان این زندانیان کسانی باشند که مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت شده باشند طبق قوانین ملی و بین‌المللی حتی رئیس جمهور هم صلاحیت آزاد کردن آنان را ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل پس از امضای فرمان آزادی زندانیان طالبان با صدور قطعنامه‌ای توافق آمریکا و طالبان را تأیید کرد و از طرفین خواست برای رسیدن به صلح در افغانستان روند اعتمادسازی را ادامه دهند.

کُد خبر:9689

برچسب‌ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط