اجتماعیاخبار هیدراسلایدافغانستان

والی بامیان: بیش از ده هزار خانواده به کمک فوری نیاز دارد

اداره محلی ولایت بامیان، بیجاشدگان در این ولایت را بیش از ۲۰ هزار عنوان کرد و گفت: «بیش از ده هزار خانواده در مرکز بامیان به کمک‌های عاجل نیازمند است.»

محمدطاهر زهیر، والی بامیان طی کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه (۱۴۰۰/۴/۲۶) ضمن قدردانی از مسئولین امنیتی و بسیج مردمی برای آزادسازی ولسوالی‌های، سیغان و کهمرد و شیخ‌علی ولایت پروان، گفت: «نیروهای امنیتی آمادگی کامل علیه هرگونه تعرض دشمن را دارند.»

وی در ادامه گفت: «طالبان در هیچ گوشه‌ ولایت بامیان حضور ندارند و مردم بدون هراس و وحشت از اوضاع امنیتی به خانه‌های خود بازگردند.»

او با بیان اینکه فرار راه‌حل نیست گفت: مردم ولایت بامیان آمادگی خویش را علیه هرگونه تعرض داشته باشند.

زهیر وضعیت بیجاشدگان در ولایت بامیان را تاسف‌بار خواند و گفت: بیش از ده هزار خانواده نیازمند کمک‌های اضطراری هستند. او از نهادهای ملی، بین‌المللی و خیرین خواست به کمک مردم بامیان بشتابند.

اداره محلی بامیان می‌گوید که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که بیش از ۲۰ هزار خانواده به‌علت نگرانی از جنگ به ولسوالی‌های دوردست و کابل بیجا شده است.

در همین حال، شورای علمای ولایت بامیان با انتشار اعلامیه‌ای ضمن قدردانی از رهبری، منسوبان امنیتی و بسیج مردمی برای آزادسازی ولسوالی کهمرد و سیغان این ولایت، از مقامات محلی خواسته است تا در استحکام مرزهای ولایت بامیان و در دفاع از ارزش‌های ملی و جمهوریت استوار باشد.

در ادامه این قطعنامه آمده است؛ انتظار می‌رود مردم بامیان روحیه ملی و وحدت اسلامی خویش را حفظ  و بر وحدت و انسجام خود بیش از گذشته تلاش کنند.

این شورا از ارگان‌های کشفی می‌خواهد تا کسانی را که خواسته و ناخواسته دست به شایعه‌پراکنی زدند و بلندگوی دشمن شدند به دست قانون بسپارند.

این در حالی است که سقوط ولسوالی‌های کهمرد و سیغان ولایت بامیان به دست جنگجویان طالبان، باعث نگرانی مردم مناطق مرکزی افغانستان شده و هزاران خانواده از این ولایت بیجا شدند.

در این روزها که ولسوالی‌های سیغان و کهمرد از دست جنگجویان طالبان آزاد شده و به دست دولت افتاده است، باشندگان این ولسوالی‌ها بر تحکیم پاسگاه‌های امنیتی تاکید می‌کنند.

عبدالله سیرت، خبرگزاری شانا، بامیان

برچسب ها

بلخی

Chief Editor of Shana News Agency

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن