گزارش

شورای امنیت سازمان ملل خواستار محاکمه عاملان انفجار میدان هوایی کابل شد

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد از جامعه جهانی خواست تا عاملان و طراحان دو حمله انتحاری در میدان هوایی کابل را به دادگاه بکشاند.

به گزارش شانا به نقل از یورونیوز؛ در این بیانیه اعضای شورای امنیت بر ضرورت محاکمه عاملان، برنامه‌ریزان، سرمایه‌گذاران و حامیان این اقدامات تروریستی تاکید کردند. اعضا از همه کشورها، براساس تعهداتشان در چهارچوب مقررات بین‌المللی و قطع‌نامه‌های شورای امنیت خواستند تا در این زمینه با تمام مقامات مربوط همکاری فعال داشته باشند.

نشست اضطراری شورای امنیت در حالی تشکیل شد که براساس آخرین خبرها، شمار قربانیان انفجارهای انتحاری در نزدیکی میدان هوایی کابل به بیش از ۹۰ نفر و شمار زخمی‌های آن به بیش از ۱۵۰ تن رسیده است.

در میان کشته‌شدگان این حادثه شماری کودک همچنین ۱۳ تن از پرسنل ایالات متحده نیز دیده می‌شوند.

این انفجارها که در بحبوحۀ وحشت عمومی از بازگشت طالبان به قدرت روی داد، بر آشفتگی‌های جامعه افغانستان بیش از گذشته افزود.

شورای امنیت علاوه بر «محکوم کردن این حملات به شدیدترین شکل ممکن» بر اهمیت مبارزه با تروریسم در افغانستان تاکید کرد تا اطمینان حاصل شود که از این سرزمین برای تهدید یا حمله به هیچ کشوری استفاده نخواهد شد و اینکه هیچ گروه یا فرد افغان نیز از هیچ فعالیت تروریستی در خاک این کشور حمایت نمی‌کند.

در بیانیه شورای امنیت همچنین از «همه طرف‌ها» خواسته شده تا «به تخلیه امن غیرنظامیان احترام بگذارند و آن را تسهیل کنند». اعضا همچنین بار دیگر بر حمایت از فعالیت نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان تاکید کردند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار برگزاری نشست دیگری در روز دوشنبه با حضور ۵ عضو دایمی شورا متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین نیز شده است.

این نشست در حالی برگزار خواهد شد که فرانسه و بریتانیا در حال تهیه پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای هستند که قرار است از سوی سازمان ملل در قبال تحولات افغانستان صادر شود.

بازدیدها: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید